Příklady popisů měření

Posuvné měřítko

Vnější rozměry součásti se měří tak, že součást se sevře mezi pevnou a posuvnou čelist. Mají-li čelisti zkosení, lze měřit např. i průměr zápichu. Při měření rozměrů se nejprve odečte velikost rozměru v celých milimetrech (0 stupnice nonia plní funkci desetinné čárky) a dále se zjistí, který dílek nonia se kryje s dílkem na hlavní stupnici. Tento dílek pak udává zbývající část měřeného rozměru. Skutečný rozměr je pak součtem obou údajů. Po odečtení rozměru se čelisti oddálí a součást se vyjme.

Mikrometr (mikrometrická měřidla)

Při měření se měřená součást opře o pevný dotyk a otáčením bubínku se pohyblivý dotyk posouvá tak, až dosedne na měřenou součást. Stálá přítlačná síla při měření (7±2) N se zajišťuje třecí spojkou. Stupnice mikrometru je dělena po 0,5 mm a obvod měřicího bubínku je dělen na 50 dílků. Pootočí-li se bubínkem o jeden dílek, tj. o jednu padesátinu obvodu, posune se měřicí dotyk o 0,01 mm. Při odečítání rozměru je nutno uvážit, zda se údaj nachází v první nebo druhé polovině milimetru a počet setin na bubínku přičíst k celému mm, nebo k následujícím pěti desetinám mm.

Základní rovnoběžné měrky - hlavní zásady používání

  • Zkontrolujeme kvalitu měřicích ploch a očistíme je měkkou utěrkou, nakonzervované měrky omyjeme benzínem nebo éterem
  • Měrky i měřený předmět mají mít stejnou teplotu 20°C, měrky uchopíme dřevěnou pinzetou nebo ve vhodných rukavicích
  • Měrky nasuneme (dílenské) nebo přisajeme (laboratorní), měrky oddělujeme odsunutím
  • Měrky skládáme od nejmenšího rozměru, nedoporučuje se skládat více než pět měrek (styková chyba)
  • Sestavené měrky smějí zůstat spojené maximálně 1 hodinu (svaření zastudena).

Podstata měření kalibry

Kalibry se používají pro porovnávací měření v hromadné výrobě. Jejich pomocí zjišťujeme, zda je rozměr součástky v dovolených mezích. Kalibry mají dobrou a zmetkovou stranu. Dobrá strana musí projít otvorem nebo přes vnější rozměr, zatímco zmetková strana projít nesmí, jen se musí zachytit. Když neprojde dobrá strana, je součástka opravitelná, když projde zmetková strana, jedná se o neopravitelný zmetek.

Číselníkový úchylkoměr

Patří mezi komparátory s převodem ozubenými koly. Hlavní stupnice má dělení obvykle v setinách nebo v tisícinách mm, vedlejší stupnice má dělení v mm a udává počet otáček ručičky hlavní stupnice. Před měřením nastavíme ručku měřidla pomocí základních rovnoběžných měrek, nulovou polohu ručky nastavíme pootočením hlavní stupnice (u některých úchylkoměrů pootočením ručičky nezávisle na poloze měřicího dotyku). Měřicí dotyk před měřením zdvihneme, vložíme měřený předmět a dotyk zvolna pustíme. Na stupnici odečteme úchylku od rozměru nastaveného měrkami.

Passametr

Passametr držíme při měření v ruce (tlačítko pro ovládání odpruženého dotyku ovládáme ukazováčkem), nebo jej upneme do stojánku. K pevnému dotyku přiložíme základní měrky požadovaného rozměru a vroubkovanou pohybovou maticí k nim přiblížíme stavitelný dotyk tak, aby se ručička kryla s nulou na stupnici. Oddálíme odpružený dotyk, pustíme tlačítko a zkorigujeme nulovou polohu ručičky. Stavitelný dotyk zaaretujeme pojistnou maticí. Stiskneme tlačítko, vložíme měřený předmět, tlačítko zvolna pustíme a odečteme úchylku.

Univerzální úhloměr

Univerzální úhloměr má pevné rameno, jehož hrany tvoří pravý úhel (někdy bývá jedna část oddělitelná), a výměnné pohyblivé pravítko. S ramenem je spojen pevný měřicí kotouč s hlavní stupnicí, jejíž nulové rysky jsou rovnoběžné s hranami ramene. Pravítko se pohybuje s kotoučem nesoucím stupnici oboustranného nonia. Po nastavení požadovaného úhlu se úhloměr zaaretuje. Nulová ryska nonia udává na hlavní stupnici celé stupně, na noniu pak hledáme minuty ve stejném směru jako při odečítání stupňů (hledáme čárku nonia, která se nejvíce kryje s některou čárkou hlavní stupnice). Přesnost odečítání je 5 minut.

Nahlásit porušení pravidel Podrobnosti